:: دوره 13، شماره 51 - ( پاییز 1401 ) ::
جلد 13 شماره 51 صفحات 86-67 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تفسیری احتمال تعارض آیه «لا إکراهَ فی الدین» با آیه مباهله
مهدی رفیعی موحد*
دانشگاه علوم پزشکی کردستان ، m.rafiee@muk.ac.ir
چکیده:   (305 مشاهده)
با نگاه آغازین به ظاهر آیه «لا إِکْراهَ فِی الدِّینِ» در مقایسه با آیات قتال و جهاد ابتدایی و آیات تهدید غیرمسلمانان به مجازات و آیات عدم پذیرش ادیان دیگر به جز دین اسلام و آیه مباهله، این احتمال می‌رود که گویا اسلام برخلاف حق انتخاب و آزادی، در پی تحمیل عقیده است و این شائبه می‌تواند به تزلزل اعتقادی و ضعف پایبندی مسلمان و گریز غیر مسلمان از آیین حق منجر گردد. ازاین‌رو در این نوشته تحقیقی ـ توصیفی از باب دفع دخل مقدر از بین آیات تعارض‌نما، آیه مباهله به لحاظ چند وجهی بودن آن برگزیده شده و  با مطالعه منابع تفسیری و با ادله‌ای متقن، ضمن رفع شبهه مشخص شد که آیه «لا إکراهَ» با رویکرد فلسفی ـ کلامی بر إجبار ناپذیربودن عقیده که أمر درونی است، تأکید نموده ولی آیه مباهله با رویکرد سیاسی ـ أمنیتی در تلاش است تا ضمن افشاگری و راست‌آزمایی، بر أمنیّت نظام اسلامی بیفزاید و افکار عمومی را برای حاکمیّت اهل بیت^ و امامت ِپس از رحلت پیامبراکرم| فراهم سازد؛ نه آنکه بخواهد مسیحیان را از آیین خود برگرداند. بنابر این هیچ تعارضی میان این دو آیه وجود ندارد.
شماره‌ی مقاله: 4
واژه‌های کلیدی: آیه إکراه، آیه مباهله، تفسیر کلامی، تعارض آیات.
متن کامل [PDF 278 kb]   (243 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/6/8 | پذیرش: 1400/11/3 | انتشار: 1401/7/19


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 13، شماره 51 - ( پاییز 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها