:: دوره 11، شماره 42 - ( تابستان 1399 ) ::
جلد 11 شماره 42 صفحات 178-163 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی دیدگاه تفسیری گرهارد باورینگ درباره وجه خدا و نقد آن با تکیه بر تفسیر المیزان
سید رضا مودب، محمد فخر
دانشگاه قم
چکیده:   (1862 مشاهده)
آیات بیانگر «وجه الله» از آیات متشابه قرآن است که باید به ‌وسیله آیات محکم و روش‌های معتبر فهم آیات، تفسیر شود. متشابه بودن آیات یادشده باعث برداشت‌های مختلف از سوی مفسران فریقین شده است تا بدانجا که برخی از گروه‌های کلامی معتقد به تجسیم خدای سبحان شده‌اند. گرهارد باورینگ از محققان آلمانی‌تبار معاصر در مقاله دائره‌المعارف قرآن با عنوان «خدا و صفات او» به تفسیر آیات ناظر به وجه خدا پرداخته است. وی در تفسیر این آیات از منابع و روش‌های معتبر فهم آیات برخوردار نبوده است؛ در حالی که با توجه به قواعد زبان عربی و اصول محاوره عقلایی تبیین معانی آیات قرآن از جمله مراد از «وجه خدا» بیان می‌شود. دیدگاه باورینگ در باره وجه خدا با تکیه بر تفسیر المیزان و با رویکرد توصیفی ـ تحلیلی نقد و بیان شده که: صفات خدا عین ذات خداست و مقصود از وجه خدا ، صفات برتر و اسماء حسنای اوست.
واژه‌های کلیدی: آیات وجه الله، تفسیر کلامی، گرهارد باورینگ، تفسیر المیزان.
متن کامل [PDF 360 kb]   (454 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/10/1 | پذیرش: 1399/4/20 | انتشار: 1399/4/26


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 11، شماره 42 - ( تابستان 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها