:: (مقالات آماده انتشار) ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تطبیقی آراء مفسران در تفسیر «انظُرْ کَیْفَ کَذَبُوا عَلَی أَنفُسِهِمْ» و «وَإِنَّهُمْ لَکَاذِبُونَ» با تکیه بر ارتباط آیات
محمدحسین برومند، امیر جودوی، سامیه شهبازی
دانشگاه یزد
چکیده:   (247 مشاهده)
مفسران در تفسیر عبارات «انظُرْ کَیْفَ کَذَبُوا عَلَی أَنفُسِهِمْ» (انعام/24) و «وَإِنَّهُمْ لَکَاذِبُونَ» (انعام/28) درباره امکان یا عدم امکان بیان کذب در روز قیامت و اینکه کافران در این آیه درباره چه چیزی دروغ می‌گویند، اختلاف نظر داشته و آراء ایشان در سه دسته اصلی قابل تقسیم است. این پژوهش با بررسی آراء و دلایل ارائه شده توسط مفسران و با توجه به ارتباط آیات نشان می‌دهد بیان دروغ در قیامت ممکن است. همچنین درباره اینکه مشرکین در این آیات درباره چه چیزی دروغ می‌گویند، نشان می‌دهد جدای از بحث صدق و کذبِ آرزو و وعده که توسط مفسرین مطرح شده است، در این آیه احساس یا مفهومی از ابراز ایمان وجود دارد که مفسران به آن نپرداخته‌اند. توجه به عباراتی که در همین آیات و آیات قبل و بعد آنها آورده می‌شود، نشان می‌دهد مشرکین در ظاهر تسلیم شده و ایمان آورده‌اند و دروغ در این آیه مربوط به همین ابراز ایمان مشرکین است.
واژه‌های کلیدی: آیات24 و 28 سوره‌ی انعام، «انظُرْ کَیْفَ کَذَبُوا عَلَی أَنفُسِهِمْ» (انعام/24)، «وَإِنَّهُمْ لَکَاذِبُونَ»(انعام/ 28)، دروغ در قیامت، تفسیر تطبیقی.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/9/17 | پذیرش: 1399/6/20


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها