:: (مقالات آماده انتشار) ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
واکاوی توسعه معنایی در آیه «وَ الشَّمْسُ تَجْرِی لِمُسْتَقَرٍّ لَها»(یس/38)
کرم سیاوشی، فاطمه زهرا عزتی گلمایی
دانشگاه بوعلی سینا
چکیده:   (208 مشاهده)
    کتاب حکیم الهی که از جانب خداوند حکیم نازل شده، درصورت دارا بودن ویژگی فرازمانی و فرامکانی، قابلیّت بهره­گیری برای عموم مخاطبان در همه اعصار و امصار را خواهد داشت. این قابلیت در گرو توسعه و تعمیم دلالت ها و معانی آیات قرآن است. بدین سان، لازمه دریافت هرچه بیشتر پیام­های این گنجینه الهی و محروم نشدن از مضامین نو به نو آن، پذیرش مقوله توسعه معنایی آیات قرآن است.
فرایند و عوامل توسعه معنایی آیات قرآن گاهی برخاسته و به مدد خود الفاظ آیات است و گاه از رهگذر متون یا علوم و دانستنی های دیگر است. در همین راستا، پژوهش حاضر به بازکاوی عوامل و اسباب توسعه معنایی در آیه: «وَ الشَّمْسُ تَجْرِی لِمُسْتَقَرٍّ لَها» (یس/38) پرداخته است. تاکنون تحقیق مستقلی پیرامون این آیه سامان نیافته است. نتیجه به دست آمده در این پژوهش،که به روش توصیفی تحلیلی صورت گرفته، بیانگر آن است که عوامل درون­متنی همچون معنای دقیق و جامع "تَجْرِی" ، معانی حرف "لام" در "لِمُسْتَقَرٍّ"، معنای ریشه­ی "مُسْتَقَرٍّ"، و صیغه "مُسْتَقَرٍّ" و عوامل برون­متنی مانند دانش نجوم و هیئت جدید، موجب توسعه در مفهوم و دلالت آیه مورد بحث شده است.
واژه‌های کلیدی: سوره یس، آیه 38، توسعه معنایی، تجری، لمُسْتَقَرٍّ، عوامل برون متنی، عوامل درون متنی.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/7/9 | پذیرش: 1399/7/4


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها